Proč vyrazit na Nordic Walking s instruktorem

Právě si prohlížíte Proč vyrazit na Nordic Walking s instruktorem
Rozcvičení u zámku Velké Losiny

Každý pohyb má svůj smysl a svou krásu a platí to nejen o severské chůzi. A protože nordic walking svou krásu a svůj smysl získává především tehdy, když se provozuje ladně, hladce a poctivě, je dobré se zamyslet na tím, jestli bychom se jej měli skutečně poctivě naučit a provozovat za přítomnosti zkušeného a proškoleného instruktora. A to nejlépe u takového instruktora, který se i po ukončení své kvalifikace nadále v tomto oboru vzdělává a kterého dále posouvá i práce s jeho klienty.

Při aktivitě zapojíme nejen tělo, ale i nervovou soustavu.

Tento sport zapojuje až 90% svalů v těle a to je už pořádný koncert! Dirigentem je zde mozek a nervový systém, který to zvládne nejlépe tak, že jednotlivé takty této symfonie nejprve řádně nastuduje, pochopí a nakonec zautomatizuje a uloží dopodvědomí. Tento proces se nejlépe a nejefektivněji provádí právě s pomocí nadšence, který toto už zvládl a užívá si předávání nejen techniky, ale i radosti z tohoto pohybu dál.

Dobrodružství s Nordic Walkingem začíná na základní lekci.

Dobrodružství začíná na základní lekci, kde se na začátku teoreticky dozvíme, co a jak. A pak už následuje bohatá praxe. Jdeme na rozcvičení. Instruktor ví, jak naladit jednotlivé nástroje našeho orchestru. Jak to udělat, ať se nástroje pěkně rozehrají a naladí se. Tedy ví, jak svaly rozehřát a připravit k aktivitě !

Mozku – dirigentovi jsou pak předloženy prvky techniky, jako je správný odraz, postura anebo práce celého těla. Ale toto se neděje pouze slovně.  Není to jen předání partitury dirigentovi. Jedná se o skutečné postupné vedení a práci s notami. Školitel trpělivě čeká a pozoruje od prvních taktů, a pokud orchestr zahraje některou notičku jinak, citlivě zasáhne, aby hudba hrála dál – ale o dost lépe. V praxi to pak vypadá tak, že instruktor přijde přímo na místě s průpravným cvikem, kdy se zapojí důležitá skupinka svalů v takovém pohybu, aby si zafixovala a zautomatizovala o něco lépe svůj part. A takovýto přístup nám neposkytne žádný přečtený text ani video na youtube doma v obyváku!

Jde i o to, aby nás tohle všechno skutečně bavilo a je potřeba také citlivě vnímat, kdy je toho vedení moc a kdy je dobré vložit nějakou tu legrácku nebo hůlkový vtípek, aby byl dirigent v pohodě.

Pokračujme společně dále k dokonalosti.

Na konci první lekce je představen způsob jak orchestr – tělo odměnit a uvolnit v podobě příjemného protažení. Pak už by žák mohl pracovat dál sám. Ale ono toho bylo napoprvé docela dost a zkušené vedení by se přece jen nadále hodilo. Dohled v prvním období je velmi efektivní, aby byl nordic walking co nejprospěšnější a co neefektivnější, a aby tedy orchestr těla pracoval v co nejlepší harmonii, kdy různé části těla jsou v optimálním prospěšném postavení. Zkušený instruktor má na tohle všechno svoje oko a různé fintičky.  Dle zájmu rád poradí i na čem pracovat samostatně, abychom se nadále zlepšovali a třeba i vyléčili naše bolístky, které nás už nějakou dobu trápí.

Úplně jinou dimenzi tohle všechno získává, když je žáků na pořádané lekci více. To je pak nejen o tom, jak se daří jednotlivým walkerům, ale jisté je,  že ve skupině nás to baví mnohem více a zábavy si užijeme společně věru moc.

Nordic Walking kouč nás učí, baví a také vede terénem.

Nezapomeňme i na to, že ať už nás lektor vede na jakoukoliv lekci nebo výšlap, promýšlí akci předem a to tak, aby klienti odcházeli spokojeni a s pocitem příjemně a smysluplně stráveného času. Určitě se s ním po cestě neztratíme a vrátíme se včas a obohaceni nejen o zážitky, ale i nové techniky a nové mezilidské vztahy.

Napsat komentář